Vyhľadávanie


Kontakt

Technika jazdy

22.11.2009 11:11

Hneď na začiatku si musíte ujasniť jednu vec a to, ktorú nohu budete mať vo viazaní vpredu a ktorú vzadu.

Podľa toho rozlišujeme dva spôsoby jazdy:

  • regular - vpredu je ľavá noha
  • goofy - vpredu je pravá noha

Ak neviete podľa čoho sa máte rozhodnúť, existuje jednoduchý návod. Najpoužívanejšou metódou je kĺzane na ľade (v ponožkách na plávačke :)). Jedna noha ide automaticky dopredu a druhá drží rovnováhu tela. Ak dávate pri kĺzaní dopredu ľavú nohu, budete na snowboarde jazdiť regular. S pravou nohou vpredu zvolíte goofy.

Uhol viazania

Voľba šírky a uhla postoja je často len otázkou pohodlnosti, určite typy jazdy však majú svoje charakteristiky:

Pri freestyle sa používa skôť širší postoj, pretože je stabilnejší. Vzdialenosť medzi chodidlami by mala byť okolo 50 cm. Uhol viazania u freestylu sa nastavuje takmer kolmo na dĺžku dosky, čo umožňuje jazdu fakie (opačne - čiže zadnou nohou dopredu).

U alpského štýlu sa viac používa užší postoj, ktorý je pre rezané oblúky nezbytný. Ďalšou výhodou je možnosť vyvinutia veľkého tlaku na stred snowboardu. Vzdialenosť medzi chodidlami by sa mala pohybovať okolo 45 cm. Viazanie sa v alpskom štýle stáča viac k špičke a býva natočené okolo 45 až 60 stupňov.

Nástup do viazania

V prvom rade si nájdite nejaké rovné miesto, aby ste snowboard nenahánali ešte pred prvou jazdou. Do viazania nastupujte prednou nohou, druhou nohou snowboard istite. Pri zapínaní praciek u mäkkého viazania začínajte u členkovej pracky a až potom zapnite prstovú. Docieli sa tým maximálne utesnenie medzi doskou a nohou. Ak máte tvrdé viazanie, zapínajte ho podľa toho, či má prstovú alebo pätovú pracku.

Základný postoj

Všetky vaše snahy v budúcnosti budú vychádzať zo správneho základného postoja. V správnom základnom postoji je poloha a rozloženie hmotnosti tela také, že doska nemá pri priamej jazde tendenciu nikam sama zatáčať. Tento postoj je podmienkou pre stabilnú a bezpečnú jazdu, pretože ti umožní kedykoľvek rýchlu zmenu smeru jazdy. Na snowboarde sa stojí bokom k smeru jazdy, ramená a trup sú kolmo k ose viazania prednej nohy a hlava je vytočená do smeru jazdy. Veľa začiatočníkov vytáča do smeru jazdy spolu s hlavou aj celé telo (ramená) a to je zásadná chyba. Snowbaord má totiž snahu ísť približne rovnobežne s osou ramien, tzn. že budete musieť neustále vyrovnávať jeho snahu zatáčať a bude sa vám zle meniť smer jazdy. Váha tela musí byť z väčšej časti na prednej nohe (60% ). V tom okamžiku, ako prenesiete váhu na zadnú nohu, snowboard bude veľmi zle ovladateľný, prípadne vystrelí dopredu a stane sa úplne neovládateľný - no a potom nasleduje kapitola "Padanie a vstávanie".

Pri jazde majte vždy mierne pokrčené kolená, aby ste dobre vyrovnávali nerovnosti terénu. vďaka pokrčeným kolenám sa taktiež zníži vaše tažisko, čo prispeje k lepšej stabilite a zníži riziko úrazu v prípade pádu. V základnom postoji držte chrbát rovno.

Ruky môžu dobre poslúžiť k lepšiemu rozloženiu váhy pri dynamickejšej jazde, k stabilizácii pri doskoku alebo realizácii niektorých trikov. Najčastejšie sa vyučuje ten spôsob držania rúk pri jazde, kedy predná ruka je mierne zdvihnutá v smere jazdy a zadná ruka je buď u brucha (ako keby ste držali gytaru), alebo je mierne pred telom (vyzerá to lepšie a je to aj lepšie pre rozloženie váhy).

Smer jazdy

U snowboardingu rozlišujeme dva smery jazdy:

  • frontside - jazda tvárou k svahu, frontsidová hrana ja teda tá, kde sú špičky prstov
  • backside - jazda chrbátom k svahu, backsidová hrana je teda tá, kde máte päty

Padanie a vstávanie

Na začiatku budete väčšinu času tráviť na zemi. Dôležité je teda aj vedieť správne spadnúť a znova sa postaviť. Ak stratíte rovnováhu na fronsidovej hrane, budete padať dopredu. Nestrkajte pod seba ruky. Práve takto môže prísť k zlomeniu zápästia. Spadnite proste na kolená. Opakované pády sú bolestivé a preto v začiatkoch doporučujem použiť chrániče na kolená. Pri páde dozadu sa nedá spraviť nič iné, než spadnúť na zadok. V tomto prípade môžete v oblasti ochranných prostriedkov experimentovať :).

Vstať nie je také jednoduché. Pre začiatočníka je ľahšie dvíhať sa cez fronsidovú hranu, na ktorú zatlačíte prstami na nohách a nornú časť tela pažami zdvihnete, tzn. stojíte na frontsidovej hrane. Ak vstávate cez backsidovú hranu, zatlačíte na ňu pätami a rukami, ktorými sa vzadu opierate, sa vyšvihnete do vzpriamenej polohy. Pozor, ten švih neprežeňte, lebo preletíte dopredu a dáte si repete...